هتل عباسی
می 30, 2020
منار جنبان
می 30, 2020

باغ چهلستون که بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد، عمارت چهلستون در اوايل قرن ۱۱ هجري قمري در ميان باغ و مجموعه بناها و كاخهاي محوطه دولت خانه صفوي ساخته شده است  در دوره شاه عباس یکم احداث آن آغاز شد . در سلطنت شاه عباس دوم  ساختمان آن تکمیل شد و در ساختمان موجود مرکزی، تغییرات کلی داده شد .  تالار آینه، تالار ۱۸ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوانهای طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقفها افزوده شده‌است.

اين عــمارت عمدتاً به منظور پذيرائي رسمي از سفراي خارجي  ، در سه مرحله و طبق يك طرح واحد ساخته شده است . مرحله اول : تالار اصلي و بزرگ ،  مرحله دوم : ايوان آئينه و اطاقهاي طرفين آن و مرحله سوم : ايوان ستون دار كه از هجده عدد ستون و سقف چوبي تشكيل شده است .

نقاشي ديوارهاي چهلستون زير نظر هنرمند نامدار عصر صفوي ، رضا عباسي با خصلت بزرگ نمائي به شيوه مينياتورهاي ايراني انجام گرفته است . چهار تابلو بزرگ داخل سالن ، تصاويري از ميدانهاي جنگ و مجالس پذيرائي پادشاهان صفوي را نشان مي دهد و دو تابلو بزرگ مياني از الحاقات بعدي با موضوعات مشابه است كه به قلم صادق نقاش باشي (هنرمند دوره قاجار) ترسيم شده است .

 متأسفانه بسياري از نقاشي هاي دوره صفوي در زمان حكومت ظل سلطان تخريب گرديده است . از اشعار دلپذير نجيب كاشاني كه به (خط محمد صالح اصفهاني) بر پيشاني ايوان ستوندار مرقوم گرديده ، چنين استناد مي گردد كه اين عمارت بي نظير در اوايل قرن ۱۲ هـ.ق دچار آتش سوزي گرديده و در زمان شاه سلطان حسين صفوي تعمير شده است .

ایوان کاخ چهلستون مرکب از دو بخش است یک بخش که بر ۱۸ ستون چوبی و رفیع استوار است چهار ستون وسط که بر روی ۴ شیر سنگی قرار گرفته و حجاری آن ها به گونه ای است که دو شیر به یک سر انسان نشان داده می شود. از دهان این چهار شیر آب فوران می کرد و به حوض مرمری تالار می ریخت. قسمت دیگر که کمی مرتفع تر است سردر ورودی تالار را تشکیل می دهد و در بعضی منابع آن را تالار آئینه نامیده اند. این قسمت بر دو ستون قرار گرفته و سراسر آن مزین به آئینه کاری وسیع و پرکاری است که در آن آئینه های ریز و خوش نقش به صورت معرق در کنار آئینه های قدی و خشتی به کار رفته اند. سقف تالار از قاب های چوبی و به اشکال مختلف هندسی ساخته شده اند. تصویر قرینه حوض مرمرین وسط ایوان در تزئینات سقف مشاهده می شود. این قرینه سازی شباهت بسیاری با ایوان عالی قاپو دارد

نام چهلستون به دليل كثرت ستونها و انعكاس تصوير بيست ستون در آب استخر است .